Blev på en restaurang som heter Veganapati. God mat och efterrätt!
Dag: 15 december 2019
Imorgon är det dags att åka hem efter några härliga dagar i Lissabon. Idag åkte vi till en ekologisk mataffär och tittade lite, sen åkte vi till ett annat köpcentrum som heter Vasco da Gama. Det var mindre än köpcentret igår men hade ändå sin charm.
Väl tillbaka i centrum så strosade vi runt i princip resten av dagen och kvällen med undantag för lite matpauser 🙂
Igår gick vi till en japansk restaurang för att fira Mikaels födelsedag. Det var god mat och vi fick träna på våra äta-med-pinnar-skills. Stället var jättemysigt och maten god. På kvällen tog vi det lugnt på rummet och tittade på Netflix.
Igår eftermiddag tog vi oss till ett stort köpcentrum som heter Centro Colombo, som ligger alldeles bredvid en av stadens största fotbollsarenor. Det var ett häftigt köpcentrum men många av affärerna är likadana som de som finns i t.ex Mall of Scandinavia.
Jaha då var jag 50 år fyllda! Kroppen blev tyngre, glömskan blev värre och jag orkar Inget ???????? knappast känns inte någon skillnad! En härlig vistelse i Lissabon börjar lida mot sitt slut tyvärr. Vi åker hem imorgon bitti. Innan det en hel dag till!
Tack än en gång för presenten jag fick något tidigare av Åsa, mamma och pappa. ❤️ De andra firar mig på tisdag troligtvis! ☺️
Igår gick vi till Lissabons helgmarknad, den kallas för Tjuvarnas marknad. Tyvärr var den ganska liten och mest skräp, men ändå kul att ha sett. Innan det gick vi förbi en anrik gammal ljusaffär med endast handstöpta ljus.
Senaste kommentarer